Jdi na obsah Jdi na menu
 


Adam Clayton

19. 3. 2006

Adam Clayton


Celé jméno: Adam Charles Clayton

Narození: 13.3.1960, Chinnor, hrabství Oxfordshire, Velká Británie

Rodiče: otec Brian (pilot) a matka Jo

Sourozenci: mladší sestra Sarah Jane a mladší bratr Sebastian

Přítelkynì: Suzie Smith

Deti: žádné

Výška: 178cm

Přezdívka: Sparky, Madam Clayton

Místo ve skupine: baskytara

Oblíbené jídlo: mexická a čínská kuchyne

Oblíbený drink: tequila a whiskey


- nejaký čas, když byl hodnì malý, žila rodina v Keni
- do Irska se přestehovali, když bylo Adamovi 5 let (do Malahide)
- nosil dioptrické brýle (poté prodelal operaci očí), jeden čas i rovnátka
- navrhoval oblečení (nekdy v 90. letech)
- sberá koberce (svou sbírku venoval do aukce na nejakou dobročinnost) a lžičky (?)
- byl zasnoubený s Naomi Campell, zasnoubení zrušil
- vyhodili jej ze školy, když se prošel nahý po chodbì; navíc byl mizerný student
- ze začátku delal U2 manažera
- zatčen za držení marihuany, mel problémy s alkoholem … teď o sobe prohlašuje, že už je naprosto čistýPODROBNÝ ŽIVOTOPIS

Adam se narodil Brianovi a Jo Claytonovým v Oxfordshiru v Anglii, 13.3.1960. Jeho bratr a sestra se narodili v Irsku, kam se rodina přestìhovala, když bylo Adamovi 5 let.

Adam začal navštevovat St. Columbijskou internátní školu a to hlavne kvùli otci, který byl pilotem královského letectva. Adam školu nenávidel. Opustil ji v 16, říká se ale, že ho vyhodili. Poté začal chodit do Mount Temple. Vždy byl velkým rebelem a škola ho přliš nezajímala, proto není divu, že byl záhy vyhozen i odtud.

Vždy si velmi přál stát se hudebníkem a vystupovat. Ješte na škole byl členem kapely Max Quad Band, odkud velmi rychle vyletel, protože neumìl hrát. Nakonec skončil s nynejšími spoluhráči ve skupine Feedback.

Poté, co Adama vyhodili ze školy, mìl spoustu času delat skupine (která z pùvodních asi 7 členù vyrídla na 4) manažera a zároveň basistu. Pod názvem U2 se skupina práve rozjíždela a nemela to snadné… Po pár drobných incidentech ostatní členové odhalili, že Adam vlastne na kytaru vùbec hrát neumí…

"Adam mel jako jediný z nás zesilovač. Proto jsme se s ním nikdy nehádali. Mysleli jsme si: ‚Ten kluk musí být muzikant, on přesnì ví, co dìlá.' Adam předstíral, že umí hrát.. používal slova jako ‚štace' (vystoupení) a podobne a my si mysleli: ‚Toto je kluk, co fakt umí hrát.' Lhal. Ve skutečnosti neumìl zahrát ani notu. Edge hrál, to co mìl, tu akustickou část, ale lidé stále přicházeli a říkali: ‚Neco je špatnì.' A my nemohli přijít na to, co, dokud nám to najednou nedošlo: ‚Je to Adam! Adam neumí hrát!' Ze začátku mìl takový svùj styl, ‚blaf' se tomu říká, ale potom to začalo fungovat…" Bono.

Na počátku 80. let to proto mel Adam ve skupine ponekud nahnuté. Hrozba vyhazovu ze skupiny se ale pozdeji ukázala ne až tak vážnou. Z Adamova pubertálního ‚blafu' se totiž rychle stala dospelá smelost a odvaha se kterou přišla sebedùvera a lepší hraní.

U2 pokračovali ve své práci, lidé si oblíbili Adamovi vynalézavé basové linie v písních kapely a úspechy typu "New Year's Day" nebo "With Or Without You" byly na svete. Společne s Larryho stylem bubnování se Adamova basovka stala "páteří" celého zvuku U2.

Všechno ale nebylo úplne perfektní. V roce 1989 zaplnily přední stránky novin články o Adamovì zatčení za držení marihuany. Adam naštestí zabránil problémùm, které mohly nastat př zahraničnem turné kapely, darováním penrz charitr. Velmi litoval toho, co se stalo, protože si uvrdomoval, že skutečne porušil zákon a to co udelal, byl zločin.

"Byla to má chyba. Jsem si jistý, že jsem byl úplnì mimo -- . Je to velmi vážné, protože je to ilegální."

Bìhem turné ZooTV se dal Adam zase dohromady a opet si získal náklonnost publika. Z rockové hvezdy se stal behem chvíle playboy - volné barevné oblečení, peroxidem vyžrané vlasy, cigareta v puse, brýle a románek se supermodelkou, co víc si přát. Ješte nikdy jeho hvezda nezářila tak, jako právì teď!

Nicméne, na konci turné Adam zmeškal koncert. Poprvé se stalo, že U2 hráli bez jednoho člena kapely. A co se vlastne stalo? Adamùv vztah s modelkou Naomi Campell se rozpadl a on se začal utápìt v alkoholu. Tu noc přebral více než snesl a nebyl schopen se dát na koncert dohromady.

Naštestí pro fanoušky se z toho časem dostal. Odjel s Larrym do New Yorku, kde začal brát hodiny hraní (do té doby se na kytaru učil sám). Vrátil se pouze při práci na soudtracku "Passengers" (jeho první zpev) a hudebním námetu pro film "Mission Impossible", na kterém spolupracoval s Larrym.

Adam se stal členem kapely, aby si splnil sen o hraní na basovku a vystupování. Bill Flanagan ve své knize "U2: At the End of the World" napsal:

"Bono říká, že Larry si moc přeje být zpevákem, Bono si přeje být kytaristou, Edge bubeníkem, jen Adam si vždy přál být basistou."

Tím, že je Adam součástí U2 si ale nesplnil pouze sen, našel i neuvìřitelné přátele. Bona, Larryho, Edge. Behem težké doby v 97, kdy mel Adam problémy s alkoholem a zmeškal koncert, Bono řekl:

"Nezajímaj me koncerty; zajímá me skupina. My…rozumíte mi?" Ano.. já rozumím…. A je to podle me moc dobře. Nemyslíte? Skupina dál funguje a šlape jim to lépe než dřív.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

no000

(jano, 24. 6. 2006 13:00)

Fúúúúúúúúúúúúúj celééé U2 !!!
K0k0t bono a aj vsetciaa...Odpad je BONOVOX

 

 

PortrétPoslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< srpen / 2022 >>